Bambusy w ogrodzie

Bambusy w ogrodzie

Bambus to ‘gorący towar’ w dzisiejszym świecie designu. Można go znaleźć wszędzie dookoła, poczynając od eco-friendly USB-power banków, poprzez bambusowe podłogi a kończąc na stylowych rączkach damskich torebek. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że można go uprawiać w naszych polskich ogródkach?

Czy można mieć babusy w ogrodzie pod Krakowem?

Oczywiście są pewne reguły uprawy bambusów w klimacie umiarkowanym, a bambusy to rośliny z klimatu subtropikalnego. Nasz klimat i stosunkowo krótki okres wegetacyjny niestety nie pozwalają na uprawę lasu z ponad dwudziestometrowych tyczek bambusowych jak to jest możliwe np. na Ilha Grande (foto) lub na wyspach japońskich, niemniej jednak możemy zaopatrzyć się w takie odmiany babusa, które będą się pięknie prezentowały w naszych ogrodach.

Czy bambus to rodzaj trawy?

Bambusy należą do rodziny wiechlinowatych. Są trawami, więc są ekspansywne i szybko rosną, często potrzebują ogranicznenia wzrostu korzeni w formie np. gumowych lub metalowych opasek, montujemy je 50 cm pod powierzchnią gruntu, zostawiając ok. 5 cm ponad powierzchnią. Należy je nawozić sporymi ilościami nawozów azotowych. Babmusy lubią wilgotne podłoże ale należy pamiętać, że bambus to nie tatarak i nie może stać w wodzie. Dobrze rosną w podłożu kompostowym, lekko kwaśnym (pH 6,5). Ich własne obumarłe liście natomiast należy pozostawić na podłożu, gdyż zawierają sporo krzemu, który może w ten sposób zasilić roślinę jako ściółka. Bambusy lubią słoneczne stanowiska, ale radzą sobie również w półcieniu a czasem pełnym cieniu. Najlepiej wysadzać je na wiosnę do połowy lata.

Który gatunek wybrać?

Rosnące u nas bambusy można podzielić na dwie grupy ze względu na ich pokrój: okrywowe, niskorosnące oraz wysokie, drzewiaste dorastające do ok. 5-7m. Są nieodzownym elementem ogrodów orientalnych, ale mogą znaleźć swoje miejsce również na klasycznych rabatach, czy jako zasłona dla mniej reprezentacyjnej części naszego ogrodu. Dobrze komponują się z miskantem ‘Zebrinus’ (Miscanthus sinensis ‘Zebrinus’)

Jednym z głównym kryteriów doboru gatunkowego czy odmianowego w przypadku bambusa będzie ich wytrzymałość na niskie temperatury zimą. Wyjątkowo mrozoodpornymi odmianami bambusa są fargesia lśniąca (Fargesia nitida) i fylostachys Bisseta (Phyllostachys bissetii). Obydwa te gatunki  dobrze rośną zarówno w półcieniu jak i pełnym cieniu, można je sadzić w miejscach przewiewnych. Wytrzymują do -20 ‚C. Pamiętajmy jednak, że inne mniej mrozoodporne odmiany można wysadzać w donice i przechowywać je w zimie np. w piwnicach. Bryły korzeniowe bambusów rosnących w gruncie przed zimą należy zabezpieczyć warstwą kory lub ściółki.

Okazuje się zatem, że wszędobylski babus, wkomponowany w przedmioty codziennego użytku, może stanowić również ozdobę naszego ogrodu lub balkonu.

Bambus Gargul Gaj Gartex

Bambus Ihla Grande / Gargul Gaj Gartex

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *