Kolory Hortensji

Hortensja to jeden z niewielu gatunków roślin u których można zmienić kolor płatków kwiatów. Najłatwiej jest to zrobić u hortensji uprawianych w doniczkach, zmieniając podłoże. Trochę trudniej już u roślin rosnących w gruncie. Głównym czynnikiem wpływającym na kolor kwiatów jest dostępność pierwiastku glinu (aluminium). Jeśli pH gleby jest kwaśne (5.2 – 5.5), pierwiastek glinu jest dostępny dla roślin, co skutkuje niebieskim zabarwieniem kwiatów. Jeśli pH gleby wzrasta, rośliny mają trudność z pobraniem glinu z podłoża, co powoduje zabarwieniem w kolorze lila lub różowym.

 

Łatwiej jest zmienić kolor z różowego na niebieski. Aby zmienić kolor na niebieski wystarczy podsypać roślinę siarczanem glinu. Lepiej jest wykonać ten zabieg u starczych roślin, 2-3 letnich. Ważne jest intensywne podlewanie roślin przed i w czasie nawożenia, aby nie spalić korzeni sadzonki. Zaleca się rozpuścić 1 łyżkę stołową siarczanu glinu w 4L wody. Siarczan glinu powinien być dostępny w aptece lub sklepach chemicznych. Podlewamy rośliny roztworem w odległości ok 0,5 do 1m od pnia sadzonki. Inna metoda obniżenia pH podłoża to dodawanie masy organicznej jak fusy mielonej kawy czy skórki obieranych owoców i warzyw. Wykonujemy ten zabieg kilka razy w roku.

 

Trudniej jest natomiast usunąć związki glinu z podłoża, co pozwoliłoby na uzyskanie różowego koloru kwiatów. Jednym ze sposobów ograniczenia dostępności glinu z podłoża dla roślin jest dodanie do podłoża wapna kilka razy w roku. Taki zabieg spowoduje podniesienie pH podłoża. Dla różowego koloru kwiatów hortensji ogrodowych idealnym pH będzie od 6.0 do 6.2, pH powyżej 6.4 może skutkować niedoborem żelaza. Podniesienie pH podłoża uniemożliwia hortensjom pobieranie glinu. Innym sposobem hamującym pobieranie glinu przez hortensje jest nawożenie ich związkami czy mieszankami nawozów zawierających większe ilości fosforu.

Hydrangea

kolory hortensji Gargul Gaj Gartex

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *